Ze života včel 3. díl
O včelí královně (matce)

Ve včelím úlu společně dokonale žijí a v dokonalé harmonii fungují: jedna matka, trubci a dělnice. O každém jsem připravil samostastný článek v tomto blogu, tyto včely tvoří dohromady společenstvo, kterému říkáme včelstvo.

Matka (někdy nazývána jako královna) je včelí samička a je mnohem větší, než ostatní včely v úlu. Její tělíčko charakteristické protáhlým špičatým zadečkem je dlouhé od 20 do 25mm. Její stádium vývoje z vajíčka po samotné vylíhnutí trvá 16 dní. Zde upřesňuji, že se nejedná o  rozmezí např. 15-17, ale konkrétně 16 dní. U včel, jak se dočtete v dalších článcích, je mnoho procesů naprosto přesných. O vývojových stádiích včel si přečtěte v dalším zajímavém článku (v přípravě). V každém úlu žije jen jedna matka, a to nejdéle z celého úlu. Uvádí se 3-5 let. Její žihadlo nemá háčky a může jím bodnout opakovaně. Bát se jí rozhodně nemusíte, pokud se na ni nepůjdete se včelařem podívat do úlu, není šance jí potkat. Ve skutečnosti své žihadlo používá jen při kladení, nebo při konfliktu s jinou matkou. Matka se dostane ven z úlu jen jednou za život, při takzvaném snubním proletu (případně dvakrát, pokud by došlo k rojení).

Snubní prolet

Při snubním proletu asi týden po vylíhnutí letí mladá matka na takzvané trubčí shromaždiště. Jedná se o místo v přírodě, nejčastěji kolem 20 metrů nad zemí. Matka je na snubní let doprovázena několika strážkyněmi, jelikož se jedná o velmi nebezpečnou cestu a včely vědí, že mají matku jen jednu. Proto ji včely – strážkyně hlídají a obětují se v případě nebezpečí, aby ji zachránily. Po příletu královny na trubčiště se ji trubci snaží dohnat a za letu ve velké rychlosti oplodnit. Některé zdroje uvádějí, že se matka může spářit až s pěti trubci, jiné dokonce s deseti nebo více. Trubec, který matku oplodnil, zároveň hned zahyne, protože se mu při aktu penis utrhne. Veškeré jejich sperma si matka uchovává v semenných váčcích už po celý zbytek života.

… po snubním proletu

Nyní oplozené včelí královně nastává nejdůležitější úkol. Tím úkolem je klást vajíčka do jednotlivých buněk a zajistit tak růst a obnovu populace včelí rodiny. Během jednoho (obvykle květnového) dne dokáže naklást až 2000 vajíček. Matka má s tímto tolik práce, že ji neustále doprovází její družina – skupina dělnic, která o matku pečuje, krmí ji a čistí. Při kladení sama rozhoduje, zda konkrétní vajíčko oplodní ze zásobárny v semenném váčku, či nikoli. Z oplozených vajíček se následně líhnou včely dělnice a z těch neoplozených budou trubci (- jedna z neuvěřitelných včelích záhad).

Značení královny (matky)

Aby mohl včelař pracovat v úlu bez obav, tak si raději královnu označí. Každý rok se značí jinou barvou a po 5ti letech se opět vrací ta barva první. Někdy ji včelař potřebuje vyměnit, pokud je například již moc stará, nebo málo plodí apod. Pokud tedy svou královnu zahlédne, ihned ví, jak je stará, respektive v jakém roce se narodila. Barevná značka za hlavičkou královny je velmi rychle viditelná a včelař tak může v klidu s rámkem pracovat (pokud na něm královna není), pokud označenou královnu zahlédne, bude velmi na pozoru, aby ji náhodou neskřípl, nebo ji jinak neublížil. Pokud by označená nebyla, tak by ji ve shluku několika desítek tisíc včel jen složitě hledal.

Mohlo by se zdát, že je včelí královna tou jedinou a nejdůležitější včelou v úlu, však ano, také ji dělnice po celý rok chrání. Na druhou stranu jsou na sobě jednotliví členové včelstva závislí natolik, že jeden bez ostatních nedovede plnit svou funkci a zahyne (např. osamělá dělnice, matka či trubec nebo plod). Matka je ve včelstvu stabilizujícím – ovládajícím jedincem, když produkcí a vypouštěním feromonu udržuje ve včelstvu soudržnost a pořádek. Pokud by včely nevnímaly mateří feromon, jejich činnost by byla dezorientovaná a ve včelstvu by vznikl chaos.

Důkazem o tom může být z praxe např. jednoduchý fakt, že včelař nemůže ve včelstvu jen tak vyměnit matku za jinou. Pokud by odebral původní matku a vložil do úlu novou matku, dělnice by ji nepřijaly a usmrtily ji. Vydávala by jiné feromony než ta jejich. Problematika přidávání nové matky do úlu je nekonečnou debatou mezi včelaři o účinnosti té či oné metody. Bylo by to na další dlouhý článek, ale třeba na něj někdy dojde, až zpracuji základní témata. Základním principem je, že si musejí dělnice na novou matku a její feromony stihnout zvyknout dříve, než by ji usmrtily. To může trvat obvykle okolo 2-3 dní a vždy je výsledek přijetí nebo nepřijetí nejistý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *