Ze života včel 2. díl
Včela medonosná

Včel existuje opravdu velké množství druhů: v současnosti známe okolo 20 000, přičemž včela medonosná je nejvyšším vývojovým stupněm a je rozšířena po celém světě. Mezi ostatními druhy včel je nejvíce hospodářsky využívána. A o ní budou všechny tyto včelařské články. U nás se mezi včelaři nejčastěji setkáme s poddruhem – včelou medonosnou kraňskou.

Kde včely bydlí?

Včely žily po tisíce let v nejrůznějších přirozených dutinách či dutinách stromů většinou vysoko nad zemí. Pradávní včelaři museli med vybírat přímo z těchto stromů, přičemž získání medu obvykle znamenalo ve velké míře zničení včelího díla. Teprve v polovině 19. století chováme včely v úlech. V dnešní době se využívá zejména úlů nástavkových.

V každém úlu je jen jedno včelstvo. Podle síly včelstva, ročního období, nebo aktuální potřeby může včelař použít potřebný počet pater tzv. nástavků. Jednoduše řečeno, včelař tím upravuje velikost dutiny, kterou tomuto včelstvu poskytne. Dalo by se to přirovnat rodinnému domu: dům má v přízemí vchod, malá rodina se dvěma dětmi se vejde např. do jednoho patra, když se narodí další 2 děti, přistaví se druhé patro, když se narodí další a další děti, přistaví se třetí patro, když děti vyrostou a opustí rodiče, takto velký dům by byl poměrně prázdný, proto se v případě úlu patro opět odebere, není potřeba plýtvat teplem a vytápět velký prostor.

Jak to vypadá uvnitř úlu?

V jednotlivých nástavcích jsou vedle sebe zavěšené rámky. Ty, pokud nejsou prázdné (pro volnou stavbu včel), obsahují buňky vystavené ze včelího vosku, které, myslím, jsou všem se svým přesným šestiúhelníkovým tvarem velmi známé.

Každý rámek má tyto šestiúhelníkové buňky (komůrky) postavené proti sobě a jsou usazeny trochu šikmo shora, jako je na obrázku.

rámek s plodem

Do těchto buněk včelí matka klade vajíčka, ze kterých se později narodí včely, nebo do nich včely ukládají zásoby vyrobeného medu, pylu, nektaru, někdy i vosku.

zásoby pylu
rámek se zralým medem

Samotné úly se dnes obvykle staví na včelařově zahradě, pod přístřeškem nebo dnes již méně často ve včelínu.  

Ukázka úlů na louce
Ukázka včelínu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *